Gaming

Bedste SSD til gaming 2026 – 1TB, 2TB, PCIe 4.0 og PCIe 5.0

Hvilken SSD skal du vælge til gaming i 2026? Vi gennemgår 1TB og 2TB NVMe, PCIe 4.0 og 5.0, hastighed, heatsink, DirectStorage og de bedste SSD-typer til en gaming-PC.

Bedste SSD til gaming 2026 – 1TB, 2TB, PCIe 4.0 og PCIe 5.0

En hurtig SSD gør ikke dit grafikkort hurtigere, men den har stor betydning for hvor hurtigt Windows, spil, programmer og store filer bliver indlæst.

Til en ny gaming-PC i 2026 ville vi som udgangspunkt vælge en M.2 NVMe SSD på 2TB.

Det giver plads til Windows, programmer og et fornuftigt spilbibliotek uden at du konstant skal afinstallere store spil.

Men du behøver ikke automatisk købe den dyreste PCIe 5.0 SSD.

En stærk PCIe 4.0-model kan stadig være et fremragende gaming-køb, mens PCIe 5.0 især giver mening til high-end builds, store filoverførsler og brugere, der vil have maksimal storage-performance.

Om denne guide: Guiden er researchbaseret. MORTALIS TECH har ikke fysisk testet alle SSD’erne. Anbefalingerne bygger på producenternes specifikationer og aktuelle uafhængige SSD-tests. Den oplevede ydelse afhænger blandt andet af motherboard, CPU, køling, firmware, workload og spil.

De hurtige MORTALIS-valg

Behov SSD Interface
Bedste allround Samsung 990 PRO 2TB PCIe 4.0 x4
Stærkt gaming-alternativ WD Black SN850X 2TB PCIe 4.0 x4
Maksimal Gen5-ydelse Corsair MP700 PRO XT 2TB PCIe 5.0 x4
High-end Gen5 WD Black SN8100 2TB PCIe 5.0 x4
Gen5 value Lexar NM1090 PRO 2TB PCIe 5.0 x4
Samsung Gen5 Samsung 9100 PRO 2TB PCIe 5.0 x4

Bedste allround: Samsung 990 PRO 2TB

Samsung 990 PRO er stadig et meget stærkt valg til gaming, selv om den bruger PCIe 4.0 og ikke PCIe 5.0.

Den når sekventielle læsehastigheder på op til cirka 7.450 MB/s og skrivehastigheder på op til cirka 6.900 MB/s.

Det er tæt på den praktiske grænse for PCIe 4.0 x4.

Til et almindeligt gaming-system får du hurtig boot, hurtig programstart og meget høj storage-performance uden nødvendigvis at betale Gen5-prisen.

Det er også et godt eksempel på, hvorfor nyere interface ikke automatisk betyder, at den ældre SSD er et dårligt køb.

WD Black SN850X – stærkt Gen4-alternativ

WD Black SN850X er et andet gennemprøvet PCIe 4.0-valg.

Den er målrettet gaming og findes i flere kapaciteter.

Hvis SN850X er markant billigere end Samsung 990 PRO på købsdagen, kan den derfor være det bedre køb.

Til gaming bør pris pr. gigabyte, kapacitet og reel anvendelse vægte højere end små forskelle i syntetiske benchmarkresultater.

Hurtigste valg: Corsair MP700 PRO XT

Hvis du vil bygge en high-end PCIe 5.0-maskine, er Corsair MP700 PRO XT blandt de hurtigste aktuelle forbruger-SSD’er.

2TB-modellen er specificeret til op til:

  • 14.900 MB/s sekventiel læsning
  • 14.500 MB/s sekventiel skrivning
  • PCIe 5.0 x4
  • M.2 2280
  • 3D TLC NAND

Det er ekstrem storage-performance.

Men hastigheden betyder også, at ordentlig køling er vigtig.

Corsair angiver selv, at modellen uden heatsink kræver separat køling.

Brug derfor bundkortets M.2-heatsink eller en anden kompatibel køleløsning.

WD Black SN8100 – high-end PCIe 5.0

WD Black SN8100 er et andet meget hurtigt Gen5-valg.

2TB-modellen kan nå op til cirka 14.900 MB/s sekventiel læsning og 14.000 MB/s sekventiel skrivning.

Den bruger PCIe 5.0 x4 og TLC NAND og er målrettet high-end gaming og content creation.

Det gør den interessant til et build, hvor storage skal være lige så kompromisløs som CPU og grafikkort.

Lexar NM1090 PRO – Gen5 value

Lexar NM1090 PRO er interessant, hvis du vil have meget høj PCIe 5.0-performance uden nødvendigvis at vælge den dyreste SSD i klassen.

2TB-modellen er specificeret til op til omkring 14.000 MB/s læsning og 13.000 MB/s skrivning.

Den anvender M.2 2280 og PCIe Gen5 x4.

Til et high-end build kan den derfor være værd at sammenligne med Corsair, WD og Samsung på den konkrete købsdag.

Samsung 9100 PRO – Samsungs PCIe 5.0-valg

Samsung 9100 PRO er Samsungs high-end PCIe 5.0-serie.

2TB-modellen er specificeret til op til cirka 14.700 MB/s sekventiel læsning og 13.400 MB/s skrivning.

4TB- og 8TB-varianterne kan nå op til cirka 14.800 MB/s i sekventiel læsning.

Serien bruger Samsung V-NAND TLC og Samsungs egen controller.

9100 PRO er relevant, hvis du vil have en meget hurtig Gen5 SSD og foretrækker Samsung-platformen.

1TB eller 2TB?

Til et nyt gaming-build ville vi normalt vælge 2TB.

1TB kan hurtigt blive trangt, når Windows, programmer og flere moderne AAA-spil ligger på samme drev.

Nogle spil fylder langt over 100GB.

Hvis budgettet tillader det, giver 2TB derfor bedre arbejdsro og reducerer behovet for konstant at flytte eller slette spil.

Hvornår giver 4TB mening?

4TB er relevant, hvis du har et stort spilbibliotek eller bruger PC’en til både gaming og kreativt arbejde.

Det kan eksempelvis være interessant til:

  • store Steam-biblioteker
  • videooptagelser
  • 4K-video
  • Blender-projekter
  • musikproduktion
  • store mod-samlinger

Men 4TB-modeller er ofte markant dyrere end 2TB-varianter.

PCIe 4.0 eller PCIe 5.0?

PCIe 5.0 tilbyder cirka dobbelt så meget teoretisk båndbredde som PCIe 4.0.

Det gør det muligt for de hurtigste Gen5-drev at komme op omkring 14-15 GB/s i sekventiel læsning.

En hurtig PCIe 4.0 SSD ligger typisk omkring 7 GB/s.

Men du får ikke dobbelt gaming-FPS eller halverede loadtider alene ved at skifte fra Gen4 til Gen5.

Mange spil kan ikke udnytte den ekstra sekventielle båndbredde fuldt ud.

Til et balanceret gaming-build er en god Gen4 SSD derfor stadig fuldt relevant.

Hvornår ville vi vælge PCIe 5.0?

PCIe 5.0 giver især mening hvis:

  • du bygger high-end uden stramt budget
  • bundkortet allerede har Gen5 M.2
  • du flytter store filer ofte
  • du arbejder med video eller store projekter
  • du vil have maksimal storage-performance
  • prisforskellen til et tilsvarende Gen4-drev er beskeden

Kontrollér M.2-slottet på bundkortet

Ikke alle M.2-slots på samme bundkort har nødvendigvis samme hastighed.

Et motherboard kan eksempelvis have ét PCIe 5.0 M.2-slot og flere PCIe 4.0-slots.

Sætter du en Gen5 SSD i et Gen4-slot, vil den normalt fungere, men den bliver begrænset af Gen4-forbindelsen.

Se vores guide til de bedste bundkort til gaming 2026.

Hvad betyder M.2 2280?

M.2 beskriver SSD’ens fysiske formfaktor.

2280 betyder cirka 22 mm bred og 80 mm lang.

Det er den mest almindelige størrelse til desktop gaming-PC’er.

Kontrollér stadig motherboardets manual, især hvis du arbejder med meget små Mini-ITX-systemer eller laptops.

NVMe kontra SATA SSD

SATA SSD’er er langt hurtigere end traditionelle harddiske, men NVMe SSD’er har væsentligt højere båndbredde.

Til en ny gaming-PC ville vi som udgangspunkt bruge en M.2 NVMe SSD som system- og gamingdrev.

SATA giver mest mening til genbrug af eksisterende drev eller billig ekstra lagring.

Har du brug for heatsink?

Hurtige NVMe SSD’er kan blive varme under længere belastning.

Det gælder især PCIe 5.0.

Hvis temperaturen bliver for høj, kan SSD’en reducere hastigheden for at beskytte sig selv.

Mange moderne gaming-bundkort leveres derfor med M.2-heatsinks.

Hvis motherboardet allerede har en god heatsink, bør du normalt købe SSD-versionen uden en stor fabriksmonteret heatsink.

DirectStorage

Microsoft DirectStorage er udviklet til at gøre storage-pathen mellem SSD, CPU og GPU mere effektiv i understøttede spil.

Det betyder ikke, at alle spil automatisk bliver dramatisk hurtigere på en ekstrem Gen5 SSD.

Spillet skal være udviklet til teknologien, og resten af systemet spiller stadig en rolle.

DirectStorage er derfor en fordel ved moderne NVMe-storage, men bør ikke være den eneste grund til at købe den dyreste SSD.

TLC eller QLC?

TLC NAND bruges i mange high-end SSD’er og er normalt vores foretrukne valg til et primært gaming- og systemdrev.

QLC kan give høj kapacitet til lavere pris, men kan have lavere sustained write-performance og endurance afhængigt af SSD-design.

Det betyder ikke, at QLC altid er dårligt.

Til billig bulk-storage kan det være en fornuftig løsning.

Hvad betyder TBW?

TBW står for Terabytes Written.

Det beskriver, hvor meget data producenten specificerer drevet til at kunne få skrevet inden for endurance-ratingen.

Til almindelig gaming er moderne SSD’ers endurance normalt rigelig.

Hvis du arbejder med store mængder video, cache eller andre skriveintensive workloads, bliver TBW mere relevant.

Ét stort drev eller flere SSD’er?

Til en enkel gaming-PC kan én hurtig 2TB SSD være den bedste løsning.

Du får færre drev at administrere og kan altid tilføje mere lager senere, hvis motherboardet har ledige M.2-slots.

Til gaming og arbejde kan en kombination som 2TB system/game-drev plus et større sekundært drev være praktisk.

Skal Windows og spil ligge på samme SSD?

Ja, det kan de uden problemer.

Der er normalt ingen grund til at købe en separat SSD kun til Windows i en almindelig gaming-PC.

Et hurtigt 2TB NVMe-drev kan sagtens bruges til både Windows, programmer og spil.

Hurtigere SSD giver ikke flere FPS

SSD’en påvirker primært loading, installation, filoverførsler og asset-streaming.

Den gennemsnitlige FPS bestemmes i langt højere grad af CPU og grafikkort.

Brug derfor ikke GPU-budgettet på en ekstrem Gen5 SSD, hvis det tvinger dig ned i en markant langsommere grafikkortklasse.

Se vores guide til de bedste grafikkort til gaming 2026.

MORTALIS-valget kort fortalt

De fleste gaming-PC’er: 2TB PCIe 4.0 NVMe er stadig et meget stærkt valg.

Allround: Samsung 990 PRO 2TB.

Gen4-alternativ: WD Black SN850X.

Maksimal Gen5-performance: Corsair MP700 PRO XT.

High-end Gen5: WD Black SN8100.

Gen5 value: Lexar NM1090 PRO.

Samsung Gen5: Samsung 9100 PRO.

Køb ikke SSD alene efter den højeste MB/s-værdi. Kapacitet, pris, NAND-type, køling og din faktiske brug er mindst lige så vigtige.

Bygger du hele gaming-PC’en?

Start med vores komplette guide til at bygge din egen gaming-PC.

Du kan også se vores guider til CPU, bundkort og DDR5 RAM.

Næste del af MORTALIS PC BUILD

Næste komponentguide bliver Bedste strømforsyning til gaming-PC 2026.

Derefter fortsætter PC BUILD-serien med CPU-køling og kabinet.

Vores metode

Sådan vurderer MORTALIS TECH produkter

Når vi ikke selv har haft et produkt fysisk i hænderne, kalder vi det ikke en test. Sådanne anbefalinger bygger i stedet på dokumentation, specifikationer, funktioner, prisniveau og sammenligning med relevante alternativer.