En god skærm til hjemmekontoret handler ikke kun om størrelse og opløsning. Den skal passe til den måde, du arbejder på: hvor meget plads du har, om din laptop skal oplades gennem skærmen, hvor mange enheder du bruger, og om dit arbejde kræver ekstra præcise farver.
I denne guide har vi udvalgt fire forskellige skærme, som hver især løser opgaven på en lidt forskellig måde. Dell satser på en meget komplet premiumløsning med 4K, 120 Hz og kraftig Thunderbolt-docking. HP kombinerer 4K med en mere klassisk virksomhedsorienteret dockingfunktion. ASUS fokuserer især på farvenøjagtighed, mens BenQ bruger et usædvanligt 3:2-format, som giver ekstra plads i højden.
Vigtigt: MORTALIS TECH har ikke fysisk testet de fire skærme. Vurderingen er researchbaseret og bygger på producenternes offentliggjorte specifikationer, funktioner og produktpositionering.
Vores fire valg
Der findes ikke én skærm, der er bedst for alle. Derfor har vi valgt fire modeller med tydeligt forskellige styrker.
Sammenligning
| Model | Skærm | Forbindelse | Opdatering | Bedst til |
|---|---|---|---|---|
| Dell UltraSharp U2725QE | 27 tommer 4K IPS Black | Thunderbolt 4, 140 W | 120 Hz | Bedst samlet |
| HP Series 7 Pro 727pk | 27 tommer 4K IPS Black | Thunderbolt 4, 100 W | 60 Hz | Docking og virksomhed |
| ASUS ProArt PA279CRV | 27 tommer 4K IPS | USB-C, 96 W | 60 Hz | Farver og kreativt arbejde |
| BenQ RD280U | 28,2 tommer 4K+ 3:2 IPS | USB-C, 90 W | 60 Hz | Tekst, kode og vertikal plads |
1. Dell UltraSharp U2725QE
Dell UltraSharp U2725QE
En 27-tommers 4K IPS Black-skærm med 120 Hz, Thunderbolt 4, op til 140 W Power Delivery og 2,5GbE. Kombinationen gør den særligt interessant som samlet skærm- og dockingløsning til et avanceret hjemmekontor.
- 27 tommer 4K, 3840 x 2160
- 120 Hz opdateringshastighed
- IPS Black-panel
- Thunderbolt 4
- Op til 140 W Power Delivery
- 2,5GbE Ethernet
- DisplayPort 1.4 og HDMI 2.1
- Premium-segment
- Mange funktioner er overflødige til helt simple kontorbehov
- Kræver kompatibel computer for fuldt udbytte af Thunderbolt og 140 W
Dell U2725QE skiller sig først og fremmest ud ved at kombinere en høj opløsning med 120 Hz og en meget omfattende portpakke. Hvor mange kontorskærme stadig arbejder ved 60 Hz, understøtter denne model op til 120 Hz ved 3840 × 2160.
Thunderbolt 4-porten kan levere op til 140 W til den tilsluttede computer. Det er især relevant for kraftigere laptops, hvor almindelig 65 eller 90 W USB-C-opladning ikke altid er nok. Skærmen har også 2,5 Gigabit Ethernet og både DisplayPort og HDMI.
Producenten angiver desuden et IPS Black-panel med 3000:1 kontrastforhold samt 99 % DCI-P3. På papiret gør det modellen interessant for brugere, der både vil have produktivitet, høj portkapacitet og en mere avanceret billedspecifikation i samme skærm.
2. HP Series 7 Pro 727pk
HP Series 7 Pro 727pk
En 27-tommers 4K IPS Black-skærm med Thunderbolt 4, op til 100 W opladning, Gigabit Ethernet og DisplayPort-udgang til daisy chain.
- 27 tommer 4K UHD
- IPS Black-panel
- Thunderbolt 4
- Op til 100 W USB Power Delivery
- RJ-45 Gigabit Ethernet
- DisplayPort 1.4-udgang
- 100 % sRGB og 98 % Display P3
- 60 Hz frem for 120 Hz
- Kun Gigabit Ethernet
- Mindre interessant til brugere der prioriterer meget høj opdateringshastighed
HP 727pk er mere traditionelt orienteret mod arbejdsplads og virksomhed. Den kombinerer 27 tommer, 4K-opløsning og IPS Black med Thunderbolt 4 og op til 100 W strømforsyning til en laptop.
Skærmen har også RJ-45 Ethernet og DisplayPort 1.4-udgang, så den kan indgå i et mere avanceret skrivebordssetup med netværk og flere skærme. HP angiver 100 % sRGB og 98 % Display P3.
Den maksimale opdateringshastighed er 60 Hz. Det er normalt til kontorarbejde, men Dell-modellen har en klar specifikationsfordel, hvis du lægger vægt på mere flydende bevægelser på skærmen.
3. ASUS ProArt PA279CRV
ASUS ProArt PA279CRV
En 27-tommers 4K IPS-skærm målrettet kreativt arbejde med 99 % DCI-P3, 99 % Adobe RGB, fabriksangivet Delta E under 2 og USB-C med op til 96 W Power Delivery.
- 27 tommer 4K UHD
- 99 % DCI-P3
- 99 % Adobe RGB
- Delta E under 2 fra fabrikken
- Calman Verified
- USB-C med 96 W Power Delivery
- Ergonomisk justerbar fod
- 60 Hz maksimal opdateringshastighed
- 96 W opladning frem for 100-140 W
- Mindre docking-fokuseret end Dell og HP
ASUS ProArt PA279CRV er den mest tydeligt farveorienterede skærm i denne sammenligning. ASUS angiver 99 % dækning af både DCI-P3 og Adobe RGB og en fabriksindstilling med Delta E under 2.
Det gør den særligt relevant til foto, video, design og andet arbejde, hvor farverne betyder mere end en meget høj opdateringshastighed. Skærmen er Calman Verified og understøtter USB-C med DisplayPort, data og op til 96 W strømforsyning.
Den maksimale opdateringshastighed er 60 Hz. Til almindelig produktivitet er det ikke nødvendigvis et problem, men den er mindre interessant end Dell U2725QE, hvis høj opdateringshastighed er en prioritet.
4. BenQ RD280U
BenQ RD280U
En 28,2-tommers 4K+ IPS-skærm i 3:2-format med 3840 x 2560 pixels, USB-C med 90 W Power Delivery, KVM-switch og 95 % P3.
- 28,2 tommer IPS
- 3840 x 2560 opløsning
- 3:2-format giver ekstra vertikal plads
- USB-C med 90 W Power Delivery
- Indbygget KVM-switch
- 95 % P3
- Nano Matte-panel
- 60 Hz maksimal opdateringshastighed
- 90 W opladning er lavere end Dell og HP
- 3:2-formatet passer ikke til alles arbejdsform
BenQ RD280U går en helt anden vej end de tre traditionelle 16:9-skærme. Den bruger et 28,2-tommers 3:2-panel med en opløsning på 3840 × 2560.
Det betyder flere pixels i højden end en almindelig 4K-skærm. Det kan være nyttigt til lange dokumenter, regneark, kode, browserarbejde og andre opgaver, hvor vertikal plads har stor betydning.
BenQ angiver USB-C med op til 90 W Power Delivery, indbygget KVM-switch, 95 % P3 og Nano Matte-overflade. Den understøtter også 60 Hz og har mulighed for USB-C daisy chain.
Hvilken skærm skal du vælge?
Vælg Dell U2725QE hvis du vil have mest samlet funktionalitet
Dell er vores mest komplette valg på specifikationerne. 4K, 120 Hz, Thunderbolt 4, 140 W opladning og 2,5GbE betyder, at skærmen i praksis kan overtage mange af de funktioner, man ellers ville købe en separat dockingstation til.
Vælg HP 727pk hvis arbejdsplads og docking er vigtigst
HP giver en klassisk arbejdsstation med 4K, Thunderbolt 4, Ethernet, USB-hub og daisy chain. Den mangler Dells 120 Hz og 2,5GbE, men har en stærk portpakke til almindeligt professionelt kontorarbejde.
Vælg ASUS PA279CRV hvis farver er vigtigere end docking
ASUS er det mest oplagte valg af de fire til arbejde, hvor farver og fabriksangivet farvenøjagtighed er centrale. Den brede dækning af DCI-P3 og Adobe RGB er dens tydeligste styrke.
Vælg BenQ RD280U hvis du vil have mere plads i højden
BenQ er især interessant til teksttungt arbejde. 3:2-formatet og 2560 pixels i højden giver en anden arbejdsflade end almindelige 16:9-skærme.
Hvad skal du kigge efter i en skærm til hjemmekontoret?
Opløsning
4K giver høj pixeltæthed på en 27-tommers skærm og kan gøre tekst og grafiske elementer meget skarpe. Operativsystemets skalering betyder dog, at den ekstra opløsning ikke nødvendigvis bruges til at vise fire gange så meget indhold som Full HD.
USB-C eller Thunderbolt
Hvis du bruger laptop, er en skærm med USB-C eller Thunderbolt særligt praktisk. Ét kabel kan i mange tilfælde håndtere billede, data og opladning. Thunderbolt-modellerne fra Dell og HP har desuden en bredere dockingfunktion med netværk og ekstra forbindelser.
60 Hz eller 120 Hz
60 Hz er fortsat almindeligt på professionelle kontorskærme. 120 Hz kan give mere flydende scrolling og bevægelse i brugerfladen, men det er ikke nødvendigt for at udføre almindeligt kontorarbejde.
Ergonomi
En justerbar fod er vigtigere, end den ofte får kredit for. Højde, tilt, drejning og eventuelt pivot gør det lettere at placere skærmen korrekt i forhold til arbejdsstilling og skrivebord.
Kilder og datagrundlag
Specifikationerne er kontrolleret den 5. oktober 2026 mod producenternes egne produktsider og dokumentation:
Producenter kan ændre specifikationer, firmware og regionale varianter. Kontrollér derfor altid den konkrete model hos producenten eller forhandleren før køb.
Se også vores hjemmekontor-guides
Skærmen fungerer bedst som en del af et samlet setup. Se vores guider til dockingstationer, tastaturer og et komplet hjemmekontor under 5.000 kr..
Sådan vurderer MORTALIS TECH produkter
Når vi ikke selv har haft et produkt fysisk i hænderne, kalder vi det ikke en test. Sådanne anbefalinger bygger i stedet på dokumentation, specifikationer, funktioner, prisniveau og sammenligning med relevante alternativer.