Gaming Guides PC-tilbehør

Bedste gaming-mus 2026 – 4 stærke valg til FPS, MMO og allround gaming

Fire stærke gaming-mus i 2026 – fra ultralette esport-modeller til en fleksibel multi-genre-mus og et billigt trådløst valg. Researchbaseret guide med fokus på vægt, sensor, polling rate, knapper og pris.

Illustration af fire gaming-mus til FPS, esport og allround gaming – MORTALIS TECH

Gaming-mus er blevet ekstremt specialiserede. Nogle modeller jagter lavest mulig vægt og maksimal polling rate, mens andre prioriterer flere knapper, batteritid eller en lavere pris.

Derfor giver det ikke meget mening at kåre én mus som den bedste til alle. En Counter-Strike-spiller kan have helt andre behov end en spiller, der bruger mange genveje i MMO, RPG eller strategi.

I denne guide har vi valgt fire tydeligt forskellige modeller: en stærk allround esport-mus, en ekstremt let FPS-mus, en fleksibel multi-genre-model og et billigt trådløst valg.

Vigtigt: MORTALIS TECH har ikke fysisk testet disse fire mus under identiske forhold. Guiden er researchbaseret og bygger på producentdata, dokumenterede specifikationer, funktioner, aktuelle danske priser og modellernes positionering.

De 4 gaming-mus vi anbefaler at kigge på

Gaming-mus 2026

Model Vægt Sensor Polling Bedst til
Logitech G PRO X SUPERLIGHT 2 DEX 60 g HERO 2 / op til 44K DPI Op til 8.000 Hz Allround esport
Razer Viper V3 Pro Ca. 53 g Focus Pro 35K Gen-2 Op til 8.000 Hz FPS / esport
SteelSeries Aerox 5 Wireless 74 g TrueMove Air / 18K CPI Op til 1.000 Hz Multi-genre / ekstra knapper
Logitech G305 LIGHTSPEED 99 g HERO / 12K DPI 1.000 Hz Budget gaming

1. Logitech G PRO X SUPERLIGHT 2 DEX

Bedst samlet

Logitech G PRO X SUPERLIGHT 2 DEX

Let trådløs højrehåndet gaming-mus med HERO 2-sensor, LIGHTSPEED, LIGHTFORCE-switches og understøttelse af op til 8 kHz polling.

Fordele
  • Kun 60 g
  • HERO 2-sensor
  • Op til 44.000 DPI
  • Op til 8.000 Hz polling
  • LIGHTSPEED wireless
  • LIGHTFORCE-switches
  • USB-C opladning
  • Op til ca. 95 timers batteritid ved lavere polling
Ulemper
  • Høj pris
  • Kun få ekstra knapper
  • Formen er primært målrettet højrehåndede
  • Høj polling rate reducerer batteritiden
Vejledende pris Ca. 977 kr.
Pris tjekket 5. oktober 2026
Se aktuelle tilbud
ANNONCELINK Proshop DK Ca. 977 kr.
Se pris

Logitech G PRO X SUPERLIGHT 2 DEX er vores bedste samlede valg, fordi den kombinerer lav vægt med en mere tydeligt højrehåndet form end mange klassiske symmetriske esport-mus.

Logitech angiver en vægt på omkring 60 gram og bruger virksomhedens HERO 2-sensor. Sensoren understøtter op til 44.000 DPI, meget høj sporingshastighed og polling rate på op til 8.000 Hz.

LIGHTFORCE-switches kombinerer optisk registrering med en mere traditionel klikfornemmelse, mens forbindelsen håndteres gennem Logitechs LIGHTSPEED-system.

Musen er forholdsvis enkel med få knapper. Det er en fordel til FPS, hvor lav vægt og en ren form ofte betyder mere end ti eller femten genvejsknapper.

Hvem bør vælge SUPERLIGHT 2 DEX?

FPS- og esportspilleren, der ønsker en meget let trådløs mus, men foretrækker en mere ergonomisk højrehåndet form frem for et helt symmetrisk design.

2. Razer Viper V3 Pro

Bedst til FPS og esport

Razer Viper V3 Pro

Ekstremt let trådløs esport-mus med Focus Pro 35K Optical Sensor Gen-2 og op til 8.000 Hz polling.

Fordele
  • Ca. 53 g
  • 35.000 DPI
  • Op til 8.000 Hz polling
  • Focus Pro Optical Sensor Gen-2
  • HyperSpeed Wireless
  • Optiske switches
  • Meget enkel esport-form
Ulemper
  • Få ekstra knapper
  • Ingen Bluetooth
  • 8 kHz bruger batteriet betydeligt hurtigere
  • Premium-pris
Vejledende pris Ca. 950 kr.
Pris tjekket 5. oktober 2026
Se aktuelle tilbud
ANNONCELINK Proshop DK Ca. 950 kr.
Se pris

Razer Viper V3 Pro går endnu længere i retning af rendyrket konkurrencemus.

Den sorte model er opgivet til cirka 53 gram og bruger Razers Focus Pro 35K Optical Sensor Gen-2. Polling rate kan gå op til 8.000 Hz.

Den meget lave vægt gør musen interessant til hurtige flicks og store armbevægelser ved lav sensitivitet. Det er netop den type brug, hvor få gram kan være mere mærkbare end ekstremt høje DPI-tal.

8.000 Hz betyder, at musen teoretisk kan rapportere position væsentligt oftere end en traditionel 1.000 Hz-mus. Forskellen er dog mindre dramatisk end springet fra meget lave polling rates, og høj polling kræver samtidig flere CPU-ressourcer og mere batteri.

Hvem bør vælge Viper V3 Pro?

Den dedikerede FPS-spiller, som prioriterer lavest mulig vægt, meget høj polling rate og en ukompliceret form frem for ekstra knapper og RGB.

3. SteelSeries Aerox 5 Wireless

Bedst med flere knapper

SteelSeries Aerox 5 Wireless

Let multi-genre gaming-mus med ni programmerbare knapper, TrueMove Air-sensor, 2,4 GHz wireless og Bluetooth.

Fordele
  • 74 g
  • 9 programmerbare knapper
  • TrueMove Air-sensor
  • Op til 18.000 CPI
  • 2,4 GHz wireless
  • Bluetooth
  • USB-C
  • IP54 AquaBarrier
  • RGB
  • Lang batteritid afhængigt af forbindelsestilstand
Ulemper
  • Tungere end rene esport-mus
  • Hullet kabinet er ikke for alle
  • Polling rate er lavere end 8 kHz-modellerne
Vejledende pris Ca. 693 kr.
Pris tjekket 5. oktober 2026
Se aktuelle tilbud
ANNONCELINK Proshop DK Ca. 693 kr.
Se pris

Aerox 5 Wireless rammer en anden type spiller.

Den vejer cirka 74 gram, men har ni programmerbare knapper. Det gør den interessant til spil, hvor du faktisk bruger flere kommandoer direkte fra musen.

SteelSeries bruger TrueMove Air-sensoren med op til 18.000 CPI. Modellen understøtter både 2,4 GHz wireless og Bluetooth, så den også er praktisk, hvis musen skal skifte mellem gaming-PC og andre enheder.

SteelSeries markedsfører op til 180 timers batteritid afhængigt af forbindelse og brug. Den praktiske batteritid varierer med trådløs tilstand, RGB og andre indstillinger.

AquaBarrier-beskyttelsen er IP54-klassificeret og skal beskytte de interne komponenter bedre mod støv og mindre væskestænk.

Hvem bør vælge Aerox 5 Wireless?

Spilleren der skifter mellem FPS, RPG, action, MOBA og andre genrer og gerne vil have flere knapper uden at ende med en tung MMO-mus.

4. Logitech G305 LIGHTSPEED

Bedst til prisen

Logitech G305 LIGHTSPEED

Prisvenlig trådløs gaming-mus med HERO-sensor, 12.000 DPI, seks programmerbare knapper og LIGHTSPEED-forbindelse.

Fordele
  • Lav pris
  • Trådløs LIGHTSPEED
  • 12.000 DPI HERO-sensor
  • 1.000 Hz polling
  • 6 programmerbare knapper
  • Op til 250 timer på ét AA-batteri
  • Ingen opladningskabel nødvendigt
Ulemper
  • 99 g er tungt sammenlignet med moderne esport-mus
  • AA-batteri i stedet for USB-C opladning
  • Ældre design
  • Ingen Bluetooth
Vejledende pris Ca. 281 kr.
Pris tjekket 5. oktober 2026
Se aktuelle tilbud
ANNONCELINK Proshop DK Ca. 281 kr.
Se pris

G305 LIGHTSPEED er langt billigere end de tre andre modeller, men den har stadig de grundlæggende egenskaber, der skal til for seriøs gaming.

Logitech opgiver 12.000 DPI, 1.000 Hz polling og LIGHTSPEED-forbindelse med omkring 1 ms rapporteringstid.

Den vejer 99 gram, hvilket i 2026 er relativt tungt sammenlignet med moderne 50-60 grams esport-mus. Til gengæld er prisen meget lavere.

Et enkelt AA-batteri kan ifølge Logitech levere op til omkring 250 timers spilletid. Det gør også modellen interessant til et budgetsetup, hvor man ikke vil betale ekstra for USB-C, RGB og ekstrem polling rate.

Hvem bør vælge G305?

Den prisbevidste gamer, der vil have en stabil trådløs gaming-mus og hellere vil bruge resten af budgettet på grafikkort, skærm eller headset.

Hvor meget betyder vægten?

Lav vægt kan være en reel fordel i FPS-spil, især hvis du bruger lav sensitivitet og flytter musen over store afstande.

Men lavest mulig vægt er ikke automatisk bedst. Formen skal passe til hånd, grebstype og spillestil.

En 53 grams mus, der ligger dårligt i hånden, kan være et dårligere valg end en 74 grams model med en form og knapplacering, der passer bedre til dig.

Hvad betyder 1.000, 4.000 og 8.000 Hz?

Polling rate fortæller, hvor ofte musen rapporterer sin position til computeren.

  • 1.000 Hz svarer til op til 1.000 rapporteringer i sekundet.
  • 4.000 Hz giver op til fire gange så hyppige rapporteringer.
  • 8.000 Hz kan rapportere op til otte gange så ofte som 1.000 Hz.

Det betyder ikke, at 8.000 Hz føles otte gange hurtigere. Gevinsten bliver gradvist mindre, og høj polling giver størst mening sammen med høj FPS og en skærm med meget høj refresh rate.

På en 60 eller 75 Hz-skærm er 8 kHz langt mindre relevant end i et konkurrencemiljø med 240, 360 eller 480 Hz.

DPI er ikke det samme som kvalitet

Producenter reklamerer ofte med 30.000, 35.000 eller 44.000 DPI, men de fleste spillere bruger langt lavere værdier.

Sensorens kvalitet handler også om præcis tracking, konsistens, acceleration, smoothing, lift-off distance og hvordan sensor og firmware arbejder sammen.

Derfor bør et meget højt DPI-tal ikke alene afgøre dit køb.

Palm, claw eller fingertip grip?

Palm grip lægger en stor del af hånden på musen og favoriserer ofte lidt større og mere støttende former.

Claw grip bruger mere bøjede fingre og kan fungere godt med mellemstore mus med tydelig bagende.

Fingertip grip holder primært musen med fingerspidserne og passer ofte godt sammen med mindre og lettere modeller.

Håndstørrelse betyder mindst lige så meget som grebstypen. Derfor er fysisk pasform et område, hvor specifikationer alene ikke kan afgøre, hvilken mus der er bedst til dig.

Trådløs eller kabel?

Moderne 2,4 GHz gaming-systemer som LIGHTSPEED, HyperSpeed og Quantum 2.0 er udviklet til lav latency og er ikke længere et oplagt kompromis sammenlignet med kabel.

Kabel giver stadig den fordel, at du aldrig behøver tænke på batteri, men til hurtige musebevægelser kan fraværet af et kabel være en reel komfortfordel.

Kilder og datagrundlag

Specifikationer og danske priser blev kontrolleret den 5. oktober 2026. Kampagner, priser og lagerstatus kan ændre sig.

Forhandlerlinks i kildesektionen er almindelige kildelinks og ikke affiliate-links. Når MORTALIS TECH senere bruger reklamelinks, bliver de markeret tydeligt som ANNONCELINK.

Se også vores gaming-guider

Til et komplet gaming-setup kan du kombinere musen med et af vores anbefalede gaming-tastaturer, finde en passende gaming-skærm eller gå til hele vores Gaming-sektion.

Vores metode

Sådan vurderer MORTALIS TECH produkter

Når vi ikke selv har haft et produkt fysisk i hænderne, kalder vi det ikke en test. Sådanne anbefalinger bygger i stedet på dokumentation, specifikationer, funktioner, prisniveau og sammenligning med relevante alternativer.